Hoppa till innehåll

Om oss

Rosengren & Nilsson Group

Under år 2021 etablerades Rosengren & Nilsson Group som ger dig två metallgjuterier i ett! Rosengren i namnet står nämligen för Rosengrens Metallgjuteri, som grundades av Julius Nicolaus Rosengren år 1909. Och Nilsson för Vetlanda Gjuteri, som grundades av Jimmy och Rolf Nilsson år 2001. Tillsammans besitter vi både lång erfarenhet och expertkompetens.

Vi värnar om traditionell metallgjutning och ser på varenda produkt som ett unikt konstverk.
Ett modernt metallgjuteri med stolta traditioner helt enkelt!

Två metallgjuterier i ett

Rosengrens Metallgjuteri har anor ända tillbaka till början av förra seklet. Idag är det fjärde generationen Rosengren som driver metallgjuteriet i Vintrie, Skåne. I lokalerna precis utanför Malmö – med nära anknytning till Öresundsbron – tillverkas konst och skyltar i främst brons, 3D-modeller och 3D-graverade kristallglas.

Den andra halvan av Rosengren & Nilsson befinner sig mitt i vackra Vetlanda, Småland. I dessa lokaler hittar du våra medarbetare som specialiserar sig inom skyltning i sandgjuten aluminium och mässing. Ett riktigt hantverk.

Hållbara råvaror

All skyltning och konst gjuts i våra lokaler i Sverige. Vi formar metall genom sandgjutning, en process som består av hållbara råvaror. Sanden vi använder oss av kan du till exempel även hitta ute i naturen.

Utöver naturliga råvaror gjuter vi också produkter i återvunnen metall. När du pantar burkar i affären går en del av materialet till våra skyltar och konstverk i aluminium!

Vi är specialiserade inom

Gjuteri

Skyltar och konst för alla ändamål i brons, mässing och aluminium.

3D

 CAD-beredning, 3D-skanning, 3D-printning, CNC-fräsning och visualisering.

Kristall

Kristaller med lasergravyr i 3D och 2D. Alltid utifrån dina önskemål och motiv.

Kontakta oss

Oavsett om du fortfarande funderar eller har en färdig idé, är du alltid välkommen att höra av dig till oss! Vi hjälper dig med allt från planering och tillvägagångsätt till prisförslag och produktion.  

För mer specifika frågor

Om du har en fråga gällande någon specifik avdelning följer nedan en presentation
om vem du bör ringa gällande vilka frågor och ärenden.

Försäljningschef
Jimmy Nilsson
+4673-360 98 17
jimmy.nilsson@rngroup.se

3D/Kristall
David Krantz
+4640 608 00 45
david.krantz@rngroup.se

Försäljning Skyltar – Brons
Roland Vaahtera
+4640 608 00 43
skyltar@rngroup.se

Försäljning Skyltar – Aluminium
Rasmus Wallén Nilsson
+4673 512 96 93
rasmus.wallen.nilsson@rngroup.se

VD/Konstproduktion
Sören Rosengren
+4673 708 66 68
soren.rosengren@rngroup.se

Konstruktion/Teknik
Truls Nylander
+4640 608 00 42
truls.nylander@rngroup.se

Produktionskoordinator – Vetlanda
Suzette Gustafsson
+4673 336 83 96
suzette.gustafsson@rngroup.se

Verkstadskoordinator – Malmö
Milena Kierzkowska
+4673 098 78 50
milena@rngroup.se

Ekonomi/HR
Cristina Sandin
+4640 60 80 044
cristina.sandin@rngroup.se

Marknadskoordinator
Frida Lahti
+4672 573 68 25
frida.lahti@rngroup.se

Skicka ett meddelande direkt

Inte tid att prata i telefon eller formulera ett mail?
Kontakta oss direkt genom att fylla i formuläret nedan!

Postadress: Box 30023, 200 62 Limhamn, Sverige

Besöksadress: Gottorpsvägen 56, 218 45 Vintrie
Besöksadress: Hammargatan 3, 574 33 Vetlanda

© Rosengren & Nilsson Group · Allt innehåll skyddat av internationell upphovsrättslagstiftning. Vi använder cokies – läs vår integritetspolicy.